Lakcímnyilvántartással kapcsolatos ügyek

A külképviseleten a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásával kapcsolatos különböző eljárások kezdeményezhetők.

 

Külföldi letelepedés bejelentése
A Magyarországon élő magyar állampolgárnak azt a tényt, hogy Magyarországot a külföldi letelepedés szándékával elhagyja, bármely járási hivatalnál vagy a konzuli tisztviselőnél személyesen, vagy elektronikusan kell bejelentenie.  

  • külföldi letelepedés bejelentése elektronikusan
    A külföldi letelepedés interneten keresztül bejelenthető a Belügyminisztérium felé, a Webes ügysegéd útján. A Webes ügysegéd a www.nyilvantarto.hu honlapról érhető el. A magyarországi lakcímet tartalmazó lakcímkártyát a külföldi letelepedés eletronikus bejelentésével egyidejűleg le kell adni, amelyre kétféle lehetőség áll rendelkezésre:
    - postai úton meg kell küldeni a Webes ügysegéd felületén kiválasztott külképviseletnek vagy járási hivatalnak vagy
    - személyesen is le lehet adni a Webes ügysegéd felületén kiválasztott külképviseleten vagy járási hivatalban.
  • külföldi letelepedés bejelentése személyesen a konzulátuson
    A külföldi letelepedés bejelentését előzetes időpontfoglalás alapján személyesen a konzuli hivatalban is meg lehet tenni.

A kérelem benyújtásához szükséges dokumentumok:

  • Külföldi letelepedésre vonatkozó nyilatkozat;
  • Amennyiben a kérelmező házas, a magyar házassági anyakönyvi kivonat, amennyiben a kérelmező külföldön kötött házasságát még nem anyakönyveztette Magyarországon, úgy először a házasság anyakönyvezését kell kezdeményezni;
  • Érvényes személyazonosító igazolvány vagy érvényes útlevél;
  • Lakcímkártya;
  • Kiskorú gyermekek esetében a magyar születési anyakönyvi kivonat.

A lakcímkártya a bejelentéssel egyidejűleg bevonásra kerül, mivel a lakcímváltozás átvezetését követően az eljáró hatóság új lakcímkártyát állít ki. Az új lakcímkártyán a „külföldi cím” megjelölés fog szerepelni (a pontos külföldi cím nem), ami azt igazolja, hogy az érintettnek nincs magyarországi lakóhelye, de külföldön élő magyar állampolgárként továbbra is szerepel a magyar személyi adat- és lakcímnyilvántartásban. Van lehetőség a későbbiekben ismét magyarországi lakcímre bejelentkezni, amennyiben úgy dönt, hogy visszaköltözik Magyarországra.

 

Külföldi lakcím változásának bejelentése
A külföldön élő magyar állampolgár külföldi lakóhelyének megváltozását két módon jelentheti be: személyesen a konzuli hivatalban, vagy elektronikusan. A külföldi lakóhely változásának bejelentésekor nincs szükség a lakcímkártya cseréjére, hiszen azon továbbra is a „külföldi cím” megjelölés fog szerepelni.

  • külföldi lakcím változásának bejelentése elektronikusan
    A külföldi lakcím megváltozását interneten keresztül is be lehet jelenteni, közvetlenül a Belügyminisztérium felé, ennek azonban feltétele az előzetes Ügyfélkapu regisztráció. A bejelentés ilyenkor a www.nyilvantarto.hu honlapon, a "Webes ügysegéd" segítségével történhet.
  • Külföldi lakcím változásának bejelentése a konzulátuson
    A külföldön élő magyar állampolgár külföldi lakcímének megváltozását előzetes időpontfoglalás alapján személyesen a konzuli hivatalban is meg lehet tenni.

 

Külföldön élő magyar állampolgárként történő nyilvántartásba vételi kérelem
Ha a magyar állampolgár nem szerepel a személyi adat- és lakcímnyilvántartásban, kérheti a nyilvántartásba való felvételét. A nyilvántartásba vételi kérelem benyújtására előzetes időpontfoglalás alapján, kizárólag személyesen kerülhet sor a konzuli hivatalban.

A kérelem benyújtásához szükséges dokumentumok:
• kérelem külföldön élő magyar állampolgár adatainak nyilvántartásához adatlap (a lap alján letölthető)
• érvényes magyar útlevél;
• születési anyakönyvi kivonat;
• házas családi állapot esetén magyar házassági anyakönyvi kivonat;
• elvált illetve özvegy családi állapot esetén pedig válási illetve özvegyi záradékkal ellátott magyar házassági anyakönyvi kivonat.

 

A lakcímnyilvántartással kapcsolatos összes eljárás illeték- és díjmentes.

A lakcímnyilvántartással kapcsolatos kérelmek előzetes időpont-egyeztetés alapján, személyes megjelenés útján nyújtható be a konzuli hivatalban. Ha a kérelmet 18 év alatti személyre nyújtják be, mindkét szülő személyes jelenléte szükséges.

Időpontfoglalás: https://konzinfoidopont.mfa.gov.hu/